Co dělat se zahradou v dubnu?

zahrada
Co dělat se zahradou v dubnu?

Zima si sbalila své mrazíky i vločky a uvolnila místo jaru v plné kráse. Apríl je měsíc, kdy si nás zahrada i přes rozmary počasí žádá v plném nasazení. K dubnu totiž patří setí a sázení do půdy, která už bývá pěkně prohřátá.

Všude, ve všech koutech zahrady něco pučí, kvete, nebo aspoň nesměle vystrkuje klíčky vstříc jarnímu slunci. Rozkvétají cibuloviny a zahrada připomíná rajskou oázu všech možných barev a vůní. Z okrasných dřevin zažívají svých pár týdnů zasloužené slávy zlatý déšť, dechberoucí magnólie a sakura. Kam skočit nejdřív, a co ještě chvilinku počká?

 

1) Zelenina a bylinky 

-Na záhony sejeme ředkvičky, mrkev, tuříny a salátovou řepu. Před přízemními mrazíky je ochrání přikrývka z netkané textilie.

-S vysetím tykve, hrachu, cibule a jarního česneku počkáme raději až na konec měsíce.

-Ke konci dubna záhon může přivítat předpěstované sazenice brambor. Předtím do řádků zaoráme vyzrálý kompost, hezky je zahřeje. 

-Ven se přesunují i předpěstované sazenice salátu, brokolice, kedlubny a zelí. Po náročném stěhování jim přijde vhod zálivka s přídavkem probiotik. Užitečné bakterie jim zajistí lepší imunitu a rostliny s jejich pomocí rozvinou bohatý kořenový systém. 

-Z voňavých bylinek nazrál čas pro otužilce, jako je pažitka, petržel, kopr a koriandr. Nejlépe se nám odvděčí za místo na slunci. 

-Když bylinky nasázíme do volných řádků mezi zeleninu nebo na okraj záhonků, získáme pěknou ozdobu i statečného ochránce zeleniny.

-V kelímcích a sadbovačích si předpěstujeme sazeničky salátových okurek, cuket a melounu. Brzy dojde řada i na ně. 

-Sklízíme rukolu a roketu.

 

2) Ovoce 

-Do konce dubna bychom měli stihnout sázení ovocných stromů. Stromky v kontejnerech snesou i pozdější přesun, ale o to víc musíme myslet na zálivku. 

-Duben je nejlepší měsíc k prořezávání slivoní, meruněk a broskvoní. Pokud jsme v březnu nestihli řez jabloní a hrušní, dáme si to za úkol v první polovině měsíce.

-Rány po řezu, hlavně ty větší než jeden centimetr, vždy ošetříme štěpařským voskem, jinak riskujeme infekci.

-Klejotok je hmota podobná pryskyřici, které vytéká z větví nebo kmene. Pro nás to vždycky znamená upozornění na nějaký problém – ať už je to poškození mrazem, následky nemoci, ale i přemokření půdy. Klejotokové rány je potřeba vyříznout i s poškozeným pletivem. Dezinfikujeme 2% roztokem modré skalice a ošetříme štěpařským voskem stejně jako po prořezávce. 

-Abychom stromům posílili imunitu i kořeny, vždy je na jaře rozmazlíme přihnojením a zálivkou s užitečnými mikroorganismy.

 

3) Okrasná zahrada 

-Duben je měsíc tulipánů, hyacintů a narcisů. Záhony i truhlíky září barvami a radostí. Pokud chcete barvu a krásu květů podpořit, dopřejte jim dostatečné množství fosforu a půdu kypící životem. Mikroorganismy totiž podněcují produkci fytohormonů, které květinám přidávají na kráse, a navíc vytrvale uvolňují z organické hmoty tolik potřebný fosfor, a rostlinám ho servírují rovnou pod kořínky.

-Pravidelně odstraňujeme suché květy cibulovin. 

-Trvalkám seřízneme případné odumřelé listy, okopeme je, pohnojíme a zavlažíme. Sazeničky letniček si zatím lebedí spíš v truhlíkách za oknem nebo v pařeništi.  

-Vyséváme na záhon semínka letniček a také okrasných dýní.

-Do poloviny dubna dokončíme základní řez růží. Královské květiny si od nás žádají také přihnojení a probiotickou zálivku. Díky užitečným bakteriím budou kvést déle a nasadí více květů. Růžím také prospívá a sluší mulč.

-Na skalce nahradíme uhynulé skalničky novými rostlinami. Ještě nemáte skalku, zato o ní přemýšlíte? Nerozhodujte se dlouho, právě teď je nejlepší čas pro založení. 

-Na konci měsíce také sázíme nový zelený plot a solitérní okrasné dřeviny.

 

4) Trávník 

-Brousíme si sekačky na první sečení. Trávník ještě nejspíš ještě nebude v úplně nejlepší kondici, ale do měsíce se zazelená.  

-Stále máme čas na to, abychom doseli holá místa, pokud se na to minulý měsíc nedostalo, a opatrně trávník provzdušníme hráběmi, aby měl lepší přístup k tolik potřebným živinám.  

-Pokud jsme to nestihli v březnu, dopřejeme trávníku hnojivo. Doprovodíme ho probiotickou zálivkou, ta pomůže výživu dostat ke kořínkům a užitečné bakterie se zároveň postarají o rozvětvený kořenový systém, který rostlinku pěkně uchytí v zemi. To se bude při jarním lijáku hodit.

 

5) Skleníky a fóliovníky 

-Vyséváme okurky, cukety, dýně, řepu a fazolky. Ke klíčení totiž potřebují docela vysoké teploty. Na záhonek je ale přestěhujeme až po květnových mrazících. 

-Skleník zajištěný proti mrazu může přivítat předpěstované sazenice rajčat a paprik a naklíčené rané brambory. 

-Aby nám to ve skleníku zavonělo, vyséváme také majoránku, mátu, šalvěj, kopr, levanduli, oregano, tymián, rozmarýn další voňavé bylinky. Na konci měsíce můžeme do skleníku přestěhovat sazenice paprik, melounů a lilků. 

-Důležité je brát ohled na to, jestli pěstujeme v nížině nebo na horách a jaké zrovna vládne počasí. Noční mrazíky sazenicím nepřejí a je lepší nechat je prozatím v květináči a otužovat je ve skleníku jen přes den.

 

6) Pokojovky 

-Pomaličku, polehoučku můžeme začít s letněním pokojovek. Řiďte se počasím, venku by mělo být 10 °C a více. 

-Letnění pokojovkám vrátí zdravou zelenou barvu do listů. Jsou odolnější proti chorobám a škůdcům, díky přirozenému svitu se nevytahují ani nenaklání, déšť z nich přirozeně spláchne prach a nečistoty. Mnohé díky letnění vykvetou a všechny díky pobytu venku lépe snáší zimní sezonu doma za oknem.  

-Poprvé je vezmeme ven jen na pár hodin, ať si na zvykají postupně. Pozor na přímé slunce, mohlo by je spálit. Ideálně by mělo být pod mrakem. 

-Pro začátek je lepší postavit je do skleníku, pařeniště nebo na zasklený balkon. A zatím žádné přespávání venku, prosím. Na to přijde čas až později. 

 

7) Kompost

-Kompost si dopřál zimní spánek a o zrání nemohla být přes zimu ani v chladném březnu řeč. Vyzrálý kompost se na jaře vyvažuje zlatem.

-K větší aktivitě kompostového bručouna pošťouchneme pomocí probiotik weiki pro kompost a urychlovače kompostu.  

-A čím kompost v dubnu nakrmit? Zužitkujeme první posekanou trávu a větve po řezu dřevin. Stačí je prohnat štěpkovačem, drobné větvičky můžeme nastříhat i zahradnickými nůžkami.

 

8) Balkon 

-Balkonovky v dubnu putují do truhlíků.

-Vyzkoušejte měsíční jahody. Sluší jim to v závěsných truhlících, mají výraznou chuť lesních jahod a při dubnovém výsevu budete postupně sklízet úrodu až do konce léta. Mňam! 

-Pomalu vracíme na balkon i jeho zazimované obyvatelky, první půjdou na řadu otužilci. Záleží na tom, jak nám přeje dubnové slunce, pokud je ostýchavé a počasí nám předvádí své vrtochy, postupujeme zvolna. Na rozdíl od rostlin na záhoně mají však balkonovky výhodu – vždycky je můžeme vzít zpátky domů. 

-Na rozdíl od rostlin venku si však zase nemohou kořínky sáhnout pro živiny i do spodních vrstev půdy. Proto nezapomínáme na výživu a pravidelné přihnojování balkonovek.  

-Nejlepší je hnojit vyzrálým kompostem nebo sypkým organickým hnojivem weiki, které uvolňují živiny postupně. Pořídit však balkonovkám můžete i granulované přírodní hnojivo, i to ocení. 

-Jako dezert servírujte užitečné bakterie. Rostlinná probiotika pomohou nově získané živiny „nakrájet“ na sousta, která jsou pro rostlinu vstřebatelná. 

 

9) Další zahradnické práce   

-Zahradní jezírko volá po zimě po generálním úklidu. Vyčistíme ho od nečistot a napadaných listů, vodní rostliny můžeme namnožit dělením trsů. 

-Rozkvetlý záhon hned vedle jezírka? Pusťte se do toho. Vysadit můžeme kosatec, blatouch a pomněnku bahenní, vlhko mají rády i prvosenky. 

-Zelená stěna z letniček dovede na zahradě vytvořit soukromí i fantastická zákoutí. Zelený paraván zajistí slunečnice, rychle a vysoko roste i kukuřice cukrová. Kolem pergoly se mohou ovíjet okrasné dýně, lichořeřišnice, fazol nebo hrachor. 

Doporučené články