Pes a jeho špatné krmení

krmení
Pes a jeho špatné krmení

Majitelé psů chtějí pro své pejsky většinou to nejlepší. A často právě jejich rozmazlováním pamlsky či přilepšováním od stolu se dopouštějí zbytečných chyb při krmení. Ty mohou vést nejen k nepříjemným zdravotním problémům, ale i k těm výchovným.

Krmíme psa

Psi mají rádi pravidelnost a ta by měla být i v krmení. Měli by tak jíst každý den ve stejnou dobu a stejné množství. Zvíře si zvykne na pravidelnost, což je zdravé i pro jeho zažívání. Pokud pes krmení nesní, odeberte mu misku a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer. Taková důslednost se vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně, hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku. Naprosto nevhodné a nevýchovné je, pokud pejsek své krmení nesní v touze po něčem lepším, a opravdu dostane alternativu, například v podobě vařeného masa nebo zbytků od stolu.

Žebrání od stolu

Psi jsou přebornici v žebrání, když jejich majitelé jí něco, co jim voní. A někdy je opravdu těžké odolat jejich prosebnému výrazu. Krmit psa jídlem od stolu ale není dobré, protože ho tím nejen rozmazlujete a říkáte mu, že má stejné postavení jako my, ale učíte ho i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, když pes žebrá u cizích lidí např. v restauraci. Časté přilepšování vařeným jídlem může mít za následek odmítání psích granulí či konzerv. Navíc lidská strava je pro psy nevhodná. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, jim přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže. Psovi také nedávejte krmivo předtím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve smečce.

Příliš mnoho krmiva

„Ale on vypadá stále hladově a všechno sní, tak proč mu nedopřát?“ To je častý argument majitelů překrmených psů. Ano, pejsci sní cokoliv v jakémkoliv množství, pokud jim to chutná. Je důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude chodit hodinu po jídle smutně vylizovat misku. Každé psí plemeno má svoji váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek nebo doporučení na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

Kosti pro psa

Častým mýtem je, že dobrý psí pamlsek jsou kosti. Ty pejsci sice mají samozřejmě rádi, ale mohou být pro ně i nebezpečné. Především ty, které jsou tepelně upravené. Vařené kosti (především drůbeží) mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Naprosto nevhodné jsou pak křehké kuřecí kosti. Pokud pejskovi chcete dopřát kosti, pak volte syrové masité kosti z hovězího masa.

Pohyb před a po krmení

Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily. Předejdeme tak i nebezpečné torzi (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen po jídle, ale klid by měl mít i před krmením. Nekrmte ho tak bezprostředně před procházkou nebo po ní.