Vybírejte psí krmivo důkladně

psí krmivo
Vybírejte psí krmivo důkladně

Češi patří mezi největší milovníky psů v Evropě. V našich domácnostech žije více než dva milióny psů. Často ale mnoho chovatelů dělá chyby při výběru správného krmiva. Výběr granulí či konzerv je na našem trhu velký a chovatelé psů se často při nákupu řídí spíše podle ceny, obalu a reklamy než dle správného složení. Při výběru krmiva je totiž důležité číst etikety o složení stejně jako u nákupů „lidských“ potravin.

Levné krmivo nemusí vyjít nejlevněji

Mnoho chovatelů chce na krmivu ušetřit. Z dlouhodobého hlediska to ale může být spíše kontraproduktivní. Krmivo, které má v sobě chemické konzervanty, obiloviny či malý podíl masa může u psů (především v pozdějším věku) způsobit zdravotní problémy v podobě alergií, špatné funkce ledvin, zažívání či nekvalitní srsti. Často tak peníze, které chovatelé ušetří na krmivu, potom stejně utratí za léčebné výlohy u veterináře. Při nákupu by proto neměla být určující cena, ale především složení krmiva nejen z ekonomického hlediska, ale především ze zdravotního.  

Čtěte obaly

Pozor si dejte na krmiva z tzv. ekonomických řad, které se dají nakoupit v běžných supermarketech. To je často svým složením pro psy vyloženě nevhodné. Samozřejmě nízká nebo vysoká cena vždy neznamená špatné, resp. kvalitní krmivo. Rozhodující je vždy složení.  Granule či konzervy by měly mít vysoký obsah masa. Psi jsou téměř stoprocentní masožravci a potřebují kvalitní bílkoviny. Krmivo by také nemělo obsahovat obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů. Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat žádnou chemii, tedy chemické konzervanty, sorban draselný, dále fosfáty, ale ani dochucovadla v podobě soli, která je pro psy velmi intolerantní.

Naopak kvalitní krmivo by mělo obsahovat alespoň 80 % masa (kromě veterinárních diet např. v případě psa s nemocnými ledvinami). Dobré je kupovat granule, které jsou vyráběny „ALL LIFE STAGES“ – tedy „Pro všechny věkové kategorie psů“ jako kořist v přírodě. Jsou vhodné jak pro štěňata, tak pro psy seniory. Vždy je jen důležité upravit velikost porce, protože každé zvíře je jiné. Vhodné je také zvolit krmiva, která obsahují živá probiotika, která prospívají psímu zažívání a podporují jeho celkovou imunitu.