Ze všech stran se na nás valí slova jako energetická krize, inflace, vysoké ceny… A platí to také o vodě, která se vzhledem ke změnám klimatu stává i v našich končinách stále vzácnější komoditou. Stále častější a delší období sucha ovlivňují nejen hladinu spodní vody, ale i to, kolik vody je v řekách, rybnících a jezerech. Přesto jsou dny, kdy prší, a je škoda nechávat dešťovou vodu jen tak zmizet v okapových svodech, aniž bychom ji využili pro něco užitečného.
Navíc se v řadě obcí během letních měsíců objevují zákazy používat vodu z vodovodu nejen na napouštění bazénů, ale také na zalévání zahrad. A protože šetřit je vzhledem k inflačním tlakům moderní ve všech směrech, úspory se týkají samozřejmě také hospodaření s vodou. Proto se u stále většího počtu rodinných, ale postupně také bytových domů objevují retenční nádrže na dešťovou vodu. Do těch je jímána dešťová voda ze střech budov a následně je jí možno využívat nejen pro zavlažování zelených ploch či zalévání záhonů, ale po profiltrování přes pískový filtr také jako vodu užitkovou pro splachování toalet, praní prádla v pračce, případně pro úklid. Právě instalace retenční nádrže může být velmi užitečnou investicí, která nám v budoucnosti může ušetřit mnoho provozních nákladů.
Retenční nádrže se vyrábějí v různých tvarech (válec, krychle, kvádr) i velikostech (1 až 20 m3). Na výběr jsou nádrže různé konstrukce, které se hodí na různé pozemky a pro odlišné provozní podmínky. Může tak jít o retenční nádrže samonosné, určené k obetonování nebo dvouplášťové. Firma Mravec Plast dodává výhradně retenční nádrže nejvyšší kvality vyrobené výhradně z primárního polypropylenu. To je tzv. prvoplast bez podílu recyklovaného plastu, který kvalitu a životnost finálního výrobku snižuje. Vzhledem k tomu, že retenční nádrž je dlouhodobou investicí, není vhodné se při jejím výběru orientovat jen podle pořizovací ceny.