Co dělat s nespavostí a únavou?

nespavost
Co dělat s nespavostí a únavou?

Únava, špatná nálada a nedostatek spánku jsou častou příčinou jarních rozmrzelostí. Bojovat s nimi lze ale osvědčenými prostředky, mezi které patří nejen úprava jídelníčku a dostatek vitamínů, ale také pohyb a dostatečný pobyt na denním světle, a zároveň omezení modrého světla z elektroniky i umělého světla.

Načerpejte energii

Pokud se cítíte stále unaveni, jednou z příčin může být i nedostatek pohybu. Nedostatek tělesné aktivity totiž celkově oslabuje nejen naší tělesnou schránku, ale i psychickou pohodu. Nedostatek pohybu je dokonce příčinou i přibližně 3,2 miliónů úmrtí ročně na celém světě. Pohyb totiž působí jako prevence i snižování rizika mnohých chorob.

Velmi pozitivní vliv má sport kromě fyzické stránky také na naši psychiku. Právě při sportu se v těle vyplavují „hormony štěstí“, které zahánějí špatnou náladu, a tělo se uvolňuje od stresu. A nemusíte být zrovna vrcholoví sportovci. Zkusit můžete i klidnější cvičení jako je jóga, pilates nebo bosu – jejich výhodou je nejen samotný pohyb, ale také vyčištění mysli i potřebné uvolnění, na které se fyzicky náročnější sporty tolik nezaměřují.

Změna jídelníčku

Kromě pohybu nezapomínejte dopřát tělu také potřebné vitamíny a energii. Únavu a vyčerpání pomáhají snižovat vitamíny skupiny B. Stejně důležitý je pro naše tělo také vitamín D. Ten si naše tělo syntetizuje prostřednictvím slunečního UV záření. Protože daleko více pracujeme v uzavřených místnostech, kam se sluneční světlo hůře dostává, či trávíme hodně času zavření doma, často nám vitamín D začíná scházet. Je v podstatě jakýmsi aktivátorem imunitního systému v těle, je důležitý i pro většinu tělesných pochodů a ovlivňuje nejen zdraví kostí a svalů, ale také mozkovou aktivitu.

Velkou roli pak hraje také samotná strava. Smažená a tučná jídla nebo cukrovinky naše tělo energií nenabijí. Důležitý je dostatečný přísun živin, proto se doporučuje jíst hodně ovoce a zeleniny, ideálně sezónní, které tělo dobře stráví a využije.

Denní světlo

Denní světlo má prokazatelně pozitivní vliv na naši psychiku. Pokud jsme během dne dobře naladěni, také klidněji a lépe spíme. Průzkum Trousted Source, kterého se zúčastnili lidé pracující v kancelářích, prokázal, že čím častěji jsou lidé během práce vystaveni dennímu světlu, tím kvalitnější pak mají spánek. Dostatek denního světla v kancelářích, často i v těch domácích, bývá kvůli nedostatku prostoru problém. Řešením v takových případech mohou být tzv. světlovody, které „doručí“ denní světlo do prostorů, kde by jinak musely být umělé zářivky. Ty mohou způsobovat kromě únavy, také bolesti hlavy i očí.

Denní světlo je tak pro přirozený cyklus spánku velmi důležité. Nedostatek přirozeného světla má za následek i to, že se hůře vstává. Světlo nám „říká“, že je čas vstávat a být vzhůru, pomáhá se probouzet z hlubokého spánku a eliminuje ospalost. Proto je dobré hned po ránu pustit do ložnice světlo i vzduch. Pokud to čas dovolí, dejte si i malou ranní procházku nebo alespoň snídejte poblíž okna, kde je nejvíce světla.

Modré světlo

Usínáte s telefonem v ruce nebo pracujete dlouho do noci na počítači? Pokud se vám následně špatně usíná nebo trpíte nekvalitním spánkem, pak je možná příčina právě v působení modrého světla. Několik vědeckých studií potvrdilo, že lidé, kteří jsou dvě hodiny před spaním vystaveni tzv. modrému světlu, hůře usínají. Modré světlo vyzařují nejen displeje telefonu, tabletu nebo počítače, ale také moderní televizní obrazovky, zářivky a některé domácí osvětlení.

Tzv. modré světlo našemu tělu před spaním škodí především proto, že v těle brání výrobě melatoninu, hormonu odpovědného za lidský spánek. Modré světlo totiž na lidský organismus působí aktivačně, což je přes den v pořádku - je běžnou součástí i denního světla, ale k večeru ho přirozeně ubývá. Vystavení modrému světlu večer a před spaním snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu, který řídí denní rytmus bdění a spánku. Důsledkem jsou problémy s usínáním, zkrácení doby a zhoršení kvality spánku a z toho plynoucí nedostatečný odpočinek a regenerace. Může to mít negativní vliv na psychickou pohodu i schopnost soustředění.