Starý balkon může nahradit nová lodžie

lodžie
Starý balkon může nahradit nová lodžie

V nových i starších bytech se stále více lidí přesouvá na čerstvý vzduch a jejich terasy a balkony se stávají skutečnou součástí jejich bytů, kde se odpočívá, pracuje, jí a někdy i spí. Ale abychom zejména původní nerekonstruované balkony v panelových domech a zděných bytovkách, kterým je několik desítek let, mohli bezpečně používat, je třeba investovat do jejich výměny. Staré a často nepříliš vzhledné balkony se tak mohou proměnit v železobetonové lodžie, které nejen skvěle vypadají, ale jsou dokonce větší, než byly originální balkony.

Nové lodžie jsou navíc ideální pro instalaci zasklení, které celou plochu lodžie a vše, co si na ni umístíme, výborně ochrání před deštěm i zimním chladem. Výměna balkonů za lodžie může navíc kompletně změnit celý dům i designově. Správně vybrané lodžie jsou totiž výrazným architektonickým prvkem, ať už mají plná zábradlí z betonu, nebo ocelová zábradlí s výplněmi z různých druhů bezpečnostního skla. Je jen na majiteli objektu, zda se rozhodne preferovat soukromí uživatelů balkonů, nebo větší přístup slunečních paprsků do bytu.

Výměna balkonů se dá provádět samostatně, nebo během větší rekonstrukce domu. Ta v posledních letech probíhá u většiny bytových domů hlavně s cílem snížit energetickou náročnost provozu domu. A také tomu mohou nové lodžie se zasklením výrazně napomoci. Zatímco na starých otevřených balkonech většina lidí sušila prádlo a k „bydlení“ tam byl maximálně mini stoleček a dvě židle, zasklené lodžie mají podstatně širší využití. Stávají se tak nedílnou a hojně využívanou součástí bytů. V domech, kde již lodžie existovaly, je možné obytný prostor zvětšit ještě výrazněji tím, že se lodžie prodlouží. Nové balkony mohou získat dokonce i byty v panelových domech, kde zatím balkon ani lodžie nebyla vůbec.