Množení domácích rostlin

domácí rostliny
Množení domácích rostlin

Řízkování je nejpopulárnější a nejjednodušší způsob množení rostlin. Využít ho můžete i bez předchozích zahradnických zkušeností. Proč utrácet za nové rostliny, když si ty nejmilejší můžete vypěstovat od kořínku sami?

Existuje více způsobů, jak na řízky. Můžete je dělat ze stonku, z listu i z kořene, každá rostlina ale vyžaduje jiný přístup. Do začátku však radí obrnit se trpělivostí, protože některým rostlinám to opravdu trvá, než zakoření. Řízkování také nezaručuje 100% úspěšnost. I tak je to ale jednoduchý způsob, jak si vypěstovat vlastní rostliny.

Řízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.

Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.

Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.

Na co si dát při řízkování pozor?

Ostré a čisté nástroje jsou základ, připravte si proto dobrý nůž, žiletku nebo nůžky. Tupým nástrojem byste řízek poškodili, špatně by sál vodu a snížili byste pravděpodobnost jeho uchycení.

U stonkových řízků je třeba získat takzvané „kolínko“, ze kterého list vyrůstá. Najděte správnou část stonku a seřízněte ho. Ideální je odebírat řízek z vrcholu rostliny, se třemi až čtyřmi listy.

A co dál?

Po odebrání odstraňte řízku spodní listy a umístěte ho do vody nebo substrátu. Stát by v nich měl pouze holý stonek – navlhlé listy by totiž začaly brzy uhnívat a stal by se z nich zdroj nebezpečných plísní. Ujistěte se, že je ve vodě především kolínko, ze kterého vám následně budou vyrůstat kořeny. Pokud sázíte rovnou do substrátu, vytvořte v něm malou jamku, do které stonek zasunete, substrát jemně přitlačte okolo a dbejte na to, aby byl dostatečně vlhký.

Lepšímu zakořenění nové rostliny přispěje i vyšší vzdušná vlhkost a teplota. Těch dosáhnete použitím perforované fólie, seříznutou PET lahví, zavařovačkou nebo profesionálnějším pokojovým miniskleníčkem, kterými řízek přiklopíte. Nezapomeňte kryt čas od času odklopit, aby se sazenice nezapařily a mohly se trochu „otužit“. Jakmile rostlina dostatečně prokoření, přesaďte ji do větší nádoby.

Rašeliník

Oblíbenou variantou je kořenění v Rašeliníku. „Sphagnum cristatum“ je mech s velmi dobrými absorpčními vlastnostmi a oceníte ho zejména u řízků, kterým se nedaří zakořenit a ve vodě i substrátu uhnívají. Rašeliník nejdřív namočte do vody, aby dobře navlhl. Pak do něj už můžete zabalit řízek a uložit ho do miniskleníku nebo třeba přiklopit sklenicí. Použití krytu je v tomto případě nutné, protože rašeliník má tendenci opravdu rychle vysychat.